Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Mehmet Tütüncü – Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Tütüncü, 2005 yılında Gıda ve İçecek Grubu Başkanı olmuştur. 2009 Ekim ayından itibaren Sakız ve Şekerleme şirketleri, Gıda Grubu’na dahil olmuştur. 2011 Eylül ayından beri diğer sorumluluklarının yanısıra bisküvi çikolata kek operasyonlarına CEO olarak atanmıştır. 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Bölümü’nde mühendis olarak iş hayatına başlayan Mehmet Tütüncü, 1983-1987 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda Yerli Sanayi Uzmanı olarak çalışmış. 1987-1996 yılları arasında Best Rothmans Entegre Sigara ve Tütün Sanayi A.Ş.’de sırasıyla; Üretim Müdürü, İşletme Müdürü ve Genel Müdür olarak görev almıştır. Gruba, 1996 yılında İşletmeler Koordinatörü olarak katılan Mehmet Tütüncü, 1998 yılında Ülker Bisküvi ve Çikolata fabrikaları Genel Müdürü, 2000 yılında da Ülker Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerine atanmıştır. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olup, 1987 yılında IRI bursunu kazanarak İtalya’da Üretim, Kalite Kontrol ve Bakım Uygulamaları konularında eğitim gören Mehmet Tütüncü, ayrıca Endüstri ve Örgüt Psikolojisi dalında Bilim Uzmanlığı derecesine sahiptir. 1993 - 1994 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi, İş İdaresi Eğitim Programı’na katılarak Pazarlama Teknikleri, Uluslararası Pazarlama, Fabrika Organizasyonu ve Yönetim konularında eğitim almıştır. Tütüncü, Harvard Business School ‘da Stratejik Marketing eğitiminin yanı sıra IMD/ İsviçre, Insead / Singapur‘da çeşitli eğitimlere katılmıştır. İngilizce bilen Mehmet Tütüncü, TÜSİAD üyesidir. 1958 yılında doğmuş olan Mehmet Tütüncü, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Ali Ülker – Yönetim Kurulu Üyesi

Ali Ülker, 2005 yılında Ülker Şirketler Topluluğu (bisküvi, çikolata, şekerleme) Başkanlığına getirildi. İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı'nda stajyer olarak başladı. 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü olarak görev yaptı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.'nin Genel Müdürü, 2000 yılında Pazarlama ve Zincir Mağazalardan Sorumlu Tüketici Grup Başkan Yardımcısı, 2001 yılında Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.'nin Genel Müdürü sorumluluğunu üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na atandı. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD, Harvard ve Wharton'da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması'nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi'nde (1997) çalıştı. 1969 yılında doğan Ali Ülker, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Ali Ülker basketbol ve bilardo oynamaktan, balık avlamaktan, sinemaya gitmekten ve kitap okumaktan hoşlanmaktadır.


Hafize Nurtaç AFRİDİ / Yönetim Kurulu Üyesi

Nurtaç Afridi, 1993 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden pazarlama ve finans alanında çift anadal ile mezun oldu. MBA eğitimini Almanya'da aldı. Kariyer hayatına 1993 yılında Arthur Andersen’da başlayan Afridi çeşitli endüstrilerdeki müşterileri için çeşitli yeniden yapılandırma, strateji ve dönüşüm projeleri yürüttü. 2006 yılında Yıldız Holding A.Ş.'ye Kurumsal Strateji Başkanı olarak katılan Nurtaç Afridi, Yıldız Holding'de kurumsal strateji fonksiyonunu kurmuş ve yönetmiştir. 2010 yılında birleşme ve satın alma ve iş geliştirme başkanı olan Nurtaç Afridi birleşme ve satın alma ve elden çıkarma projelerinden Bizim Toptan'ın halka arzı, ŞOK, Dia, DeMets, United Biscuits’in devralınması, Ak Gıda, Saf GYO, Icecek isinin satisi, Delacre isinin satisi, Godiva Japonya islemi gibi birçok projeyi yönetmiştir.  Nurtaç Afridi, şu anda Godiva CEO ve Yıldız Holding A.Ş’nin Strateji , Büyüme ve Transformasyon Başkanlığı görevlerinin yanında; Horizon Hızlı Tüketim Ürünleri Üretim Pazarlama Satış ve Ticaret A.Ş, MCI Turizm Marina Yat ve Çekek İşl.A.Ş ve Pervin Finansal Kiralama A.Ş’nin Yönetim Kurulu üyeliklerini de sürdürmektedirHüseyin Avni METİNKALE – Yönetim Kurulu Üyesi


1963 yılında doğan Hüseyin Avni Metinkale üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümünde yaptı. Çalışma hayatına 1985 yılında Albaraka Türk Katılım Bankası’nda proje yöneticisi olarak başladı, ardından yönetici ortak olarak Pripack Ambalaj A.Ş.’de görev aldı.  2001 yılından itibaren Yıldız Holding bünyesinde Komite Başkanlığı, İcra Kurulu Üyeliği ve Ambalaj Grubu Başkanlığı gibi çeşitli yöneticilik görevlerinde bulunan Metinkale 2008 yılından bu yana Yıldız Holding Genel Müdürü ve 2010 yılından bu yana da Holding Yönetim Kurulları Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. Grubun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği bulunan Metinkale 2016 yılında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi.Evli ve 4 çocuk babası olan Metinkale İngilizce biliyor.


Ahmet Murat Yalnızoglu - Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında doğan Murat Yalnızoğlu, eğitimini İstanbul Erkek Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi ve University of Florida da yüksek endüstri ve sistem mühendisi olarak tamamlamıştır.Çalışma hayatına 1982 yılında bilgi sistemleri ve yazılım geliştirme alanında girişimci olarak başladı. 1989 yılında Arthur Andersen ve Andersen Consulting firmalarında bilgi teknolojileri odaklı yönetim danışmanlığı alanında çalışmaya başladı. Daha sonra Coopers&Lybrand ve Arge Danışmanlık firmalarında kıdemli yönetici, kurucu ve ortak olarak Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde strateji ve organizasyonel gelişim alanlarındaki danışmanlık projelerini yönetti.
2006 yılından bu yana özellikle çok-işli büyük şirketlerde etkin kurumsal yapıların oluşturulması çalışmalarına yoğunlaştı. Yönetim kurulu çalışmalarının etkinliğinin artırılması, kurumların "baştan" doğru yapılanarak, önemli gelişimlerini sağlama alanında çok sayıda çalışma gerçekleştirdi.Yönetim danışmanlığının yanı sıra, çok sayıda şirkette yönetim kurulu üyeliği sorumluluğu üstlendi. Yönetim konusundaki deneyimlerini sivil toplum ve meslek örgütleri ile üniversitelerde, çeşitli seminer ve konferanslarda ve sosyal medyada paylaşarak "iyi" yönetimin faydalarının yayılmasına katkıda bulunmaktadır.


Vehbi MERZECİ – Yönetim Kurulu Üyesi

1975 İstanbul doğumlu olan Vehbi Merzeci Uludağ Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümü mezunudur ve ingilizce bilmektedir. İstanbul Ticaret Odası komite başkanlığı , meclis üyeliği ve STG (su ürünleri tanıtım grubu) yönetim kurulu başkan vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Halen İstanbul İhracatçı Birlikleri Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği yönetim kurulu başkan vekili ve sektör kurulu yönetim kurulu üyesi olup,TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) meclis üyesidir. Evli olan Vehbi Merzeci, Fenerbahçe Spor Klübü kongre üyesidir.


Ceyda AYDEDE – Yönetim Kurulu Üyesi 

İzmir Amerikan Koleji ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitiren Ceyda Aydede, Hesser College'da (New Hempshire, ABD) Perakendecilik İletişimi Programını tamamlamıştır. 1977-1979 yılları arasında Arthur Anderson’da Asistan Denetçi olarak, 1979-1986 yılları arasında Migros T.A.Ş.'de Satış Müdürü olarak, 1986-1989 yılları arasında Migros Türk T.A.Ş.’de Halkla İlişkiler ve Araştırma Müdürü olarak çalışmıştır. 1989 yılında Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler şirketini kuran Aydede 2008 yılında şirketin çoğunluk hissesini WPP’ye devrederek 2013 yılına kadar Global Hill and Knowlton’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmüştür. Adı bugün H+K Strategies olan şirkette ortak olarak yer almaktadır. Aydede, çeşitli üniversitelerde 20 yılı aşkın süre halkla ilişkiler dersi vermiştir. Halkla İlişkiler Kampanyaları, Profesyonel bir İlişki: Medya ve Halkla İlişkiler, Sanal Ortam Günlükleriyle Blog Çağı ve Yükselen Trend:Kurumsal Sosyal Sorumluluk adlı 4 kitabı bulunmaktadır. 2000 yılında Dünya Gazetesi tarafından yapılan 2000 Yılı Başarılı İş Kadınları araştırmasında büyük jüri tarafından "Sektörlerinin En Başarılı Kadınları" dalında ödül, 2002 yılında Ekonomist Dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülü, 2002 yılında Ankara Halkla İlişkiler Derneği tarafından "Ülkemizi Halkla İlişkiler alanında en iyi temsil eden ve tanıtan kişi" ödülü, 2008 yılında PRSA (Amerika Halkla İlişkiler Derneği) tarafından verilen Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı Atlas ödülü, 2010 yılında Eduplus tarafından düzenlenen 7. Liderler Zirvesinde Liderlik ödüllerine layık görünmüştür. 2003 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) başkanlığı yapan Ceyda Aydede, TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) ve PRSA (Amerika Halkla İlişkiler Derneği) üyelikleri yanı sıra Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’nin kurucu üyesidir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti ve 2013-2015 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını da yaptığı Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) Mütevelli Heyeti üyesidir.