Sıkça Sorulan Sorular

1.SuperFresh ürünleri nasıl üretilir ?
SuperFresh dondurulmuş ürünleri için, insan sağlığına zararı olmayan ( GDO’suz), verimliliği yüksek, tat, görünüş vb. kriterlere uygun olan tohumlardan ekim yapılır.
Ekim işlemi, mevsiminde ve uygun toprak yapısına sahip bölgelere ziraat mühendisleri tarafından yapılır. 

Ekim sonrası meyve ve sebzelerin hasatına kadar geçen sürede, ürünlerimiz ziraat mühendisleri kontrolü altında yetiştirilir. Hasat işlemi sonrasında tazeliğini yitirmeden fabrikaya sevk edilir ve üretime alınır 

Üretim aşamasında ürünler, çeşidine göre sırasıyla tasnif, seçme, yıkama ve ön soğutma işlemlerinden geçirilir. Ürünler, tasnif işleme süresince boylarına, çaplarına ve buna benzer özelliklerine göre sınıflandırılır. Ardından seçme işlemine aktarılan ürünler yabancı madde, çürük, kabuk ve yabancı bitkilerden arındırılır. Yıkama işlemindeyse ürünler çamur, toz gibi olası maddelerden su yardımıyla temizlenir. İleride üründe kararma ve acılaşmayı engellemek amacıyla enzim inaktivasyonu sağlanır. Son olarak dondurma işlemi öncesi ürünler hızlı ve tam anlamıyla donması için ön soğutma işlemine tabi tutulurlar. Ön soğutma işleminde ürünlerin sıcaklığı düşürülür ve ürün yüzeyinde istenmeyen maddelerin kalmadığından emin olmak için ürünler, son kez yıkanır.

Ön hazırlık işlemi tamamlanan ürünler -40°C’de IQF (Individual Quick Frozen) yöntemiyle şoklanarak merkez sıcaklığı -18°C olacak şekilde dondurulur. Dondurulmuş ürünler paketlenmeden önce son bir kez yaprak, sap gibi yabancı maddelerden arındırılırve çürük ya da ham madde bulunmayacak şekilde besin değerini kaybetmeden paketlenir. Paketlenen ürünler soğuk zincirin kırılmaması için -20°C’deki soğuk hava depolarına alınıp sevkıyatı gerçekleşene kadar soğuk hava depolarında depolanır. Mevsiminde dondurulmuş sebze ve meyveler her zaman taze, her mevsim sofralarınıza lezzet katmak üzere yola çıkarlar.
2.Dondurulmuş gıdanın avantajları nelerdir?
Donmuş gıda ürünlerinde katkı maddesi kullanılmaz. Gıda ürünlerinin uzun süre dayanması için özel IQF yöntemiyle dondurulmaları yeterlidir. Bu yöntem sayesinde ürünlerin uzun süre korunması için ekstra bir çabaya gerek kalmaz. Mevsiminde toplanan meyve ve sebzeler hormon içermez. Donmuş gıda ürünleri tazeden daha tazedir. Dalından koparıldıktan hemen sonra şoklandığı için, vitamin ve mineral değerlerini kaybetmezler.

Bunun yanı sıra, ayrıntılı tat testlerinden geçirilen dondurulmuş ürünlerin her porsiyonda aynı lezzet ve kaliteye sahip olduğu onaylanmıştır. Ayrıca, dondurulmuş gıda satın alındığında sap, kabuk ve çekirdek gibi kısımlara bedel ödenmemekte, sadece pişirilmeye hazır ürün için ödeme yapıldığından, dondurulmuş gıdalar sağlıklı olduğu kadar ekonomiktir. Örneğin; 1 kg ayıklanmış, yıkanmış ve dondurulmuş sebze; marketten veya pazardan alınmış 1 kg sebzeden miktar olarak çok daha fazladır.
Gittikçe hızlanan yaşam temposu  nedeniyle çalışan kadınlarınmutfağa daha az zaman ayırabildikleri günümüzde, dondurulmuş gıda, sağlık ve lezzetten ödün vermeden zamandan kazandırır. 

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, en iyi hammadelerin seçilerek, en hijyenik koşullarda tüm besin değerleri hiçbir katkı maddesi olmaksızın korunabilen dondurulmuş gıdalar, modern çağımızın en pratik çözümüdür.
3. Dondurulmuş ürünlerde bozulmalar yada çürümeler yaşanır mı?
IQF yöntemi ile -40 derecede şoklanarak donduruldukları ve -18 derecede saklandıkları için dondurulmuş gıdalarda çürüme sebebi olan mikroorganizmaların üremesi bunun sonucunda ürünlerin bozulması besin değerlerinin kaybolması mümkün değildir.
4. Dondurulmuş ürünler yıkanmadan kullanılabilir mi?
SuperFresh ürünleri yıkanıp temizlenip ayıklandıktan sonra dondurulduğu için kullanıma hazırdır.
5.Dondurulmuş meyve ve sebzeler katkı maddesi içerir mi?
Dondurma çok doğal bir saklama şeklidir, bu yöntemin ev tipi dondurucudan tek farkı ürün ısısını şoklayarak -42 ° C’ye indirebilmesi özelliğidir. Derin dondurma hiçbir katkı maddesi içermeyen bir yöntemdir.
6. Evde dondurma ile şoklamanın farkı nedir?
Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için bu işlem besinlerin hücre zarını çatlatarak ürünlerde besin değeri kayıplarına neden olur. Bu nedenle, dondurma işlemi sırasında besin kaybını önlemek için besinlerin hücre zarı çatlatılmadan dondurulması gerekir. 
  
SuperFresh ürünleri, en ideal ve gelişmiş dondurma işlemi olanIQF teknolojisiyle 
-40°C’de yapılılır. Evde kendi imkanlarınızla dondurma sürecindeyse  -20°C’de dondurma işleminin süresi uzar ve besin değeri kayıpları yaşanır. SuperFresh dondurulmuş ürünleriyse, tarladan toplandıktan sonra 3 saat içinde, tamamen doğal koşullarda -40°C’de süper şoklama yöntemiyle dondurulur. IQF yöntemiyle dondurulan ürünlerin bitki hücrelerinde bulunan hücre öz suyunda küçük buz kristalleri oluşur ve bitki hücresi bütünlüğünü koruyarak besin, vitamin değerlerini bünyesinden uzaklaşması engellenir. Böylece mevye ve sebzeler tazeliğini yitirmeden koruma altına alınmış olur 

SuperFresh Taze Fasulye ve Ispanak ürünleri tam mevsiminde tarladan toplandıktan sonra, tamamen doğal koşullarda süper şoklama yöntemiyle dondurulur. Tazeliği SuperFresh tarafından garantilenen SuperFresh Taze Fasulye ve Ispanak, evde dondurulan taze fasulye ve ıspanakların aksine tüm vitamin değerlerini korur, taze görüntüsünü kaybetmez, koku yapmaz.
7. Taze gıdalar dondurulmuş gıdalara göre daha sağlıklı mıdır?
Dondurulmuş ürünlerin besin değerleri en az taze satılan ürünlere eş değerdir. Hatta yapılan test sonuçlarına göre taze fasulye, ıspanak gibi bazı dondurulmuş sebzelerin bünyelerinde bulundurdukları C vitamini değeri, taze olanlarına göre daha yüksek çıkmaktadır.
8. Dondurulmuş gıda ürünlerinin saklama koşulları nelerdir?
Bütün SuperFresh Donmuş ürün grupları (dondurulmuş sebze - meyve ve unlu mamuller): Buzdolabında 24 saat, Buzlukta 7 gün, -18 °C derin dondurucuda son kullanma tarihine kadar saklanabilir.
9. Paketini açtıktan sonra dondurulmuş ürünler bozulur mu, ne yapmak gerekir?
Paketler açıldıktan sonra pakette kalan ürünler çözülmeden dolaba konduğunda aynı saklama koşulları yine geçerlidir. Ürünlerde çözülme olduysa tekrar dolaba konmadan tüketilmelidirler.
10. Ürünü çözdürdükten sonra dondurursam ne olur?
Besinlerin içinde bulunan ve ürünlerin süratle bozulmalarına neden olan mikroorganizmaların aktiviteleri, ürünler -18 °C’de ısıya indikleri zaman durdurulmaktadır. Dondurulmuş ürünlerin çözüldükleri zaman bünyelerinde bulunan suyun bir kısmını dışarı vermeye başlamaları ile birlikte bu mikroorganizmalar tekrar faaliyete geçmeye başlar. Uzun süre çözülmüş olarak bekletilen ürün içinde büyük miktarda besin kaybı ve bozulmalara neden olan mikroorganizma hareketleri meydana gelmiş olur. Bu şekilde çözülen dondurulmuş ürünler tekrar donduruldukları takdirde barındırdıkları besin değerlerini yitirmiş ve sadece posa değeri taşıyan fiziksel bir görünümde saklanmış olurlar.
11. Donmuş ürünleri pişirmeden önce çözerek yumuşamalarını beklemek gerekir mi?
Donmuş sebze -meyveler, dondurulmuş deniz ürünleri, pizza, mantı dolaptan çıkarıldıktan sonra çözülmesi beklenmeden kullanılır. Milföy, kıvrılabilir bir kıvama gelinceye kadar oda sıcaklığında bekletilir. Ortasına tercihe göre malzeme konularak fırına sürülür. Mezgit filetolar oda sıcaklığında çözündükten sonra istenilen şekilde pişirilir. Pişirme önerisi olarak çözülmüş olan mezgit fazla bekletilmeden önce una sonrada yumurtaya bulanıp kızgın yağda 2-4 dak. kızartılır. Arzuya göre yumurta içine rendelenmiş kaşar da eklenebilir.
12. Diyet yaparken dondurulmuş ürünler kullanılabilir mi?
Dondurulmuş ürünler diyet yapanlara büyük kolaylıklar sağlar. Çünkü;
* SuperFresh ürünleri tümüyle katkısız, doğal meyve ve sebzelerden sezonlarında hazırlanmışlardır.
* Üzerinde besin değerleri kalori miktarları yazılı olduğu için günlük programın elverdiği kadar ölçülerek kullanılabilir.
13. Ton Balığının hammaddesi nasıl elde ediliyor?
SuperFresh ton balığı hammaddesi; büyük balıkçı filoları tarafından okyanuslarda avlanan Orkinos familyasına ait olan ton balıklarından elde edilir. Skipjack (kırmızı etli) ve Yellowfin (beyaz etli) olarak 2 türü bulunan bu balıklar sert, yağsız yapısı ve işlemeye uygun beyaz etleri nedeniyle uzmanlarca tercih edilir. Okyanuslarda avlandıkları anda gemilerde bulunan dondurma sistemlerinde şoklanarak dondurulurlar. Yurtdışından dondurulmuş olarak ithal edilen ton balıkları, Kerevitaş Su Ürünleri İşleme Tesisleri’ne ulaşır ve üretim aşamasına geçilir.
14. Konserve ton balığı açıldıktan sonra kaç gün içerisinde tüketilmelidir?
Ambalaj açıldıktan sonra kalan miktarı üzerini kapatacak şekilde ayçiçekyağı (Royal için zeytinyağı, Light için su) ekleyin. Buzdolabında ağzı kapalı cam bir kap içerisinde saklanıp, 1 gün içerisinde tüketilmelidir.
15. Ton balığında bulunan Omega değerleri nedir?

MARKA ADI

OMEGA 3 DEĞERİ (G/100 G)

OMEGA 6 DEĞERİ (G/100 G)

SUPERFRESH KLASİK TON BALIĞI

9,42

0,021

SUPERFRESH LIGHT TON BALIĞI

0,3

0,01

SUPERTON TON BALIĞI

6,7

0,0094

TONETTO TON BALIĞI

10,58

0,025

16. SuperFresh Patatesleri kızartmadan pişirebilir miyim?
SuperFresh Patatesleri çözülmesini beklemeden ısınmamış bir tepsi üzerine koyun ve önceden 250 ' C de ısıtılmış fırının en üst rafına yerleştirin, ara ara çevirerek pişirin. 15-20 dk içerisinde servise hazırdır.
17. Dondurulmuş gıda ürünlerinin raf ömürleri ne kadardır?
Sebze-meyve ve su ürünleri 2 yıl, unlu mamuller ise 1 yıl; -18°’deki derin dondurucuda son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur.