Dondurulmuş Gıda Hakkında

Dondurulmuş Gıda Hakkında

Dondurulmuş Gıdanın Üretim Süreci

Kerevitaş’ın dondurulmuş ürünleri için, doğal, verimliliği yüksek, tat, görünüş gibi kriterlere uygun olan tohumlardan ekim yapılır. Ekim işlemi, mevsiminde ve uygun toprak yapısına sahip bölgelere ziraat mühendisleri gözetiminde gerçekleştirilir.

Ekim sonrası meyve ve sebzelerin hasadına kadar geçen sürede, ürünlerimiz ziraat mühendisleri kontrolü altında yetiştirilir. Hasat işlemi sonrasında tazeliğini yitirmeden fabrikaya sevk edilir ve üretime alınır.

Üretim aşamasında ürünler, çeşidine göre sırasıyla tasnif, seçme, yıkama, haşlama ve ön soğutma işlemlerinden geçirilir.

Ön hazırlık işlemi tamamlanan ürünler -40°C’de IQF (Individual Quick Frozen) yöntemiyle hızlı dondurularak merkez sıcaklığı -18°C olacak şekilde dondurulur. Besin değerini kaybetmeden paketlenir. Paketlenen ürünler soğuk zincirin kırılmaması için -20°C’deki soğuk hava depolarına alınıp sevkiyatı gerçekleşene kadar soğuk hava depolarında korunur. Mevsiminde dondurulmuş sebze ve meyveler her zaman taze, her mevsim sofralarınıza lezzet katmak üzere yola çıkarlar.

Evde Dondurma ile Hızlı Dondurmanın Farkı

Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için, bu işlem besinlerin hücre zarını çatlatarak ürünlerde besin değeri kayıplarına neden olur. Bu nedenle, dondurma işlemi sırasında bu kayıpları önlemek için besinlerin hücre zarları çatlatılmadan dondurulması gerekir.

Kerevitaş ürünleri, en ideal ve gelişmiş dondurma işlemi olan IQF teknolojisiyle -40 °C’de dondurulur. Evde kendi imkânlarınızla dondurma sürecinde ise -20 °C’de dondurma işleminin süresi uzar, ürünlerde bloklaşma, renk ve besin değeri kayıpları yaşanır. Kerevitaş ürünleri, tarladan hasat edildikten sonra en kısa süre içerisinde tamamen doğal koşullarda -40 °C’de "hızlı dondurma" ile dondurulur. IQF teknolojisiyle dondurulan ürünlerin hücrelerinde bulunan hücre öz suyunda küçük buz kristalleri oluşur ve bitki hücresinin bütünlüğü korunarak besin ve vitamin değerlerinin bünyesinden uzaklaşması engellenir. Böylece ürünler tazeliğini yitirmeden koruma altına alınmış olur.

Tazeliği Kerevitaş tarafından garantilenen SuperFresh Taze Fasulye ve Ispanak gibi sebzeler, evde dondurulan taze fasulye ve ıspanakların aksine tüm vitamin değerlerini korur, taze görüntüsünü kaybetmez, koku yapmaz.

Dondurulmuş Gıdanın Faydaları

Dondurulmuş gıda ürünlerinde katkı maddesi kullanılmaz. Gıda ürünlerinin uzun süre dayanması için özel IQF yöntemiyle dondurulmaları yeterlidir. Bu yöntem sayesinde ürünlerin uzun süre korunması için ekstra bir çabaya gerek kalmaz. Dalından koparıldıktan hemen sonra hızlı dondurulduğu için, vitamin ve mineral değerlerini kaybetmezler.

Bunun yanı sıra, rutin organoleptik kontrollerden (tat testleri) geçirilen dondurulmuş ürünlerin her porsiyonda aynı lezzet ve kaliteye sahip olduğu onaylanmıştır. Ayrıca, dondurulmuş gıda satın alındığında sap, kabuk ve çekirdek gibi kısımlara bedel ödenmemekte, sadece pişirilmeye hazır ürün için ödeme yapıldığından, dondurulmuş gıdalar sağlıklı olduğu kadar ekonomiktir. Örneğin; 1 kg ayıklanmış, yıkanmış ve dondurulmuş sebze; marketten veya pazardan alınmış 1 kg sebzeden miktar olarak çok daha fazladır.

Gittikçe hızlanan yaşam temposu nedeniyle çalışan kadınların mutfağa daha az zaman ayırabildikleri günümüzde, dondurulmuş gıda, sağlık ve lezzetten ödün vermeden zamandan kazandırır.

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, en iyi hammaddelerin seçilerek, hijyenik koşullarda tüm besin değerleri hiçbir katkı maddesi olmaksızın korunabilen dondurulmuş gıdalar, modern çağımızın en pratik çözümüdür.